Čtvrti v Berlíně

Berlín se člení na dvanáct obvodů, které vznikly v roce 2001. Kromě správního členění, jsou v Berlíně vyhlášeny řady čtvrtí, které mají svoji atmosféru a jsou právem vyhledávány turisty a návštěvníky Berlína.

.

Charlottenbug

Tato čtvrť se nachází v západním Berlíně a dala by se nazvat tzv. „lepší čtvrtí,“ neboť v ní nenalezneme téměř žádný street art a naopak je velmi upravená a čistá. Je zde mnoho muzeí, paláců a zahrad, ale také moderních nákupních center.

.

Friedrichshain

Friedrichshain se nachází ve východním Berlíně a je velmi otevřenou čtvrtí dýchající uměním. Dají se zde najít levné bary a kavárny, skvělé butiky, ale také spousta galerií, malých kin a zelených prostranství.

.

Kreuzberg

Kreuzberg je skutečně svobodomyslnou částí města, již po léta se zde sdružují vyznavači různých hnutí a myšlenkových směrů, homosexuálové i umělci. Ti všichni odmítají uznávané společenské normy a uznávají normy nové, proto je možné najít zde mnoho grafity, rozličných kulturních podniků a akcí i zajímavých obchůdků.

.

Mitte

Mitte je opravdovým srdcem Berlína, nachází se zde mnoho historických památek, ale také mnoho prvotřídních podniků a mnoho lesku tohoto velkého evropského města. Toto centrum však stále žije a taví se v něm všechny kultury a názory světa.

.

Moabit

Moabit je věrná svým kořenům. Prochází sice vývojem, ale stále zde lze najít původní obchody a starousedlíky. Právě oni jsou hybatelem veřejného prostoru, a proto zde lze najít přehledná nádraží i pomalované stěny domů.

.

Neukölln

Neukölln se může při pohledu zvnějšku zdát jako nesourodá čtvrť plná různých vlivů odjinud, ale není tomu tak. Pod tímto povrchem se totiž nachází vysoce soudržná čtvrť, které bývá přezdíváno také „Malý Istanbul“ podle množství původem tureckých obyvatel.

.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz bývalo historicky jedním z center především dopravy a obchodu, a tak zde i dnes můžeme najít mnoho historických památek. Dnes je toto místo rychle přeměňováno, a tak vedle historických budov vyrůstají obchodní centra, skleněné a futuristické budovy a stále jsou otvírány nové bary, kavárny a obchody v těsném sousedství místa, kde stála Berlínská zeď.

.

Prenzlauer Berg

Prenzlauer Ber je čtvrtí mladých, již počátkem devedesátých let se sem začali sestěhovávat mladí lidé, kteří chtěli jiný svět, a tento trend pokračuje. Najdeme zde tedy rodiče středního věku i studenty, kteří pečují o barevné ulice plné zeleně, kupují organické a vege potraviny a odolávají nové výstavbě.

.

Schöneberg

Schöneberg je urbanisticky téměř dokonalou čtvrtí, ve které najdeme široké bulváry a velká náměstí. Je to ale také místo mnoha klubů a kulturních zařízení s velkou gay komunitou. Koná se zde velké množství festivalů.

.

Steglitz

Steglitz vypadá jako klasické předměstí, ale i zde najdeme avantgardní místa jako Bierpinsel nebo Die Spiegelwand. Je zde situován i památník obědem holocaustu. S centrem Berlína je Steglitz spojen dvěma linkami Bahn.

.

Tiergarten

Tiergarten je vládní čtvrtí, ale také oázou pro celý Berlín, nachází se tu mnoho parků, jezer a hřišť. Jsou sem však umisťována i umělecká díla a památníky. Za návštěvu pak stojí jezerní kavárny a bleší trhy.

.

Wedding

Wedding býval tvrdým místem, kde stály továrny, a žili dělníci, kteří v těchto továrnách pracovali. Právě zde vznikali tunely do západního Berlína. Dnes zde lze nalézt mnoho budov pod ochranou Unesco a také mnoho mladých umělců.