Památky v Berlíně

.

Berlín je v pravdě evropská metropole, kde se mísí různé kultury a také alternativní směry života. Kromě toho má ale Berlín ze své bohaté historie řadu památek, které stojí za to vidět. Podívejte se, které památky v Berlíně patří mezi ty nejznámější.

.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie byl jediným hraničním přechodem mezi Východním a Západním Berlínem.Najdete zde také Muzeum Checkpoint Charlie, které přibližuje historii Berlínské zdi i pokusů o její zdolání a útěk do Západního Berlína.

.

Unter den Linden (Pod Lipami)

Unter den Linden je asi nejznámější berlínskou třídou, býval to módní bulvár a vede až k náměstí Schloss Platz. Lípy, podle kterých dostala ulice jméno, byly vysázeny již v 17. století.

.

Brandenburger Tor (Braniborská brána)

Braniborská brána je symbolem Berlína. Stojí na západním konci třídy Unter den Linden a byla postavena v klasicistním slohu podle návrhu K. C. Langhanse, který se nechal inspirovat branou do Akropole. Čtyřspřeží na vrcholu symbolizuje bohyni vítězství. Brána byla součástí Berlínské zdi.

.

Alexanderplatz (Alexandrovo náměstí)

Alexanderplatz je náměstí pojmenované po carovi Alexandrovi I., který byl spojencem Prusů proti Napoleonovi. Dnes je to jedno z center města.

.

Fernsehturm (Televizní věž)

Fernsehturm se nachází na Alexanderplatz a se svou výškou 365 metrů je nejvyšší budovou v Berlíně. Je to stavba postavená roku 1969 v socialistickém realismu.

.

Berliner cathedral (Berliner Dom)

Berliner Domje největším a nejdůležitějším protestanským kostelem v Berlíně. Je to také bývalý kostel Hohenzollernů.

.

Holokaust Memorial (Památník obětem holokaustu)

Holokaust Memorial je situován ve čtvrti Mitte a je tvořen podzemním infocentrem a na povrchu množstvím šedivých kvádrů připomínající náhrobky.

.

KaDeWe

KaDeWe neboli Kaufhaus des Westens je velmi známým obchodním centrem Západního Berlína.

.

Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche

Kostel byl postaven koncem 19. století. Roku 1943 byl zničen při bombardování. Jeho trosky byly ponechány na místě a byla k nim přistavěna pamětní síň popisující historii.

.

Neue Synagoge (Nová synagoga)

Je to jeden ze symbolů Berlína, původní synagoga byla postavena v 19. století v byzantském slohu, ale byla zničena nacisty. Po válce byla obnovena.

.

Olympiastadion

Berlínský olypijský stadión byl postaven pro olympijské hry v roce 1936 a byl navržen Wernerem a Walterem Marchovými.

.

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Postupimské náměstí se nachází na hranici mezi Východním a Západním Berlínem, vlastně je to několik spojených malých náměstí uličkami a pasážemi a je to centrum kultury. Nachází se zde například Haus der Kulturen der Welt , Dům světových kultur.

.

Reichstag

Reichstag byl původně sídlem říšského sněmu, dnes zde sídlí německý parlament. Nicméně budova má za sebou pohnutou historii. Byla postavena koncem 19. století v neoklasicismu. Roku 1933 vyhořela, rekonstrukce proběhla hlavně v 60. letech. 2. 10. 1990 zde bylo podepsáno opětovné sjednocení Německa.

.

.

Rotes Rathaus

Rotes Rathaus je typickou stavbou Berlína, neboť je to nápadná radnice z červených cihel. Byla vybudována v 19. století na místě staré radnice ze 13. století.

.

Francouzský dóm

Zdobená stavba z roku 1700, dnes je zde muzeum hugenotů.

.

Staatsrat

Staatsrat je budova Státní rady vzniklá přestavbou paláce . Navazuje na ni Neue Marstall, což je sídlo státního archívu.

.

Marenkirche (kostel Panny Marie)

Tento kostel je nejzachovalejší berlínskou gotickou stavbou. Najdeme v něm gotickou křtitelnici a fresku Tanec mrtvých.

.

Třída Karl-Marx-Allee

Karl-Marx-Allee vede od Alexanderplatz na východ a je složena z budov postavených v socialistickém realismu. Dnes jsou tyto stavby povětšinou památkově chráněny.

.

Tacheles

Tacheles je budova bývalého nkupního centra v židovské čtvrti, později nacistického vězení a po pádu Berlínské zdi konečně squatu, který se postupně stal uměleckým centrem. Tacheles znamená v jazyce jidiš upřímný/přímo mluvící a postupně obsahoval galerie, studia, kino, klub a dílny. Byl vyklizen policií 4. září 2012.

.

Jüdisches Museum

Židovské muzeum stojí na bulváru Unter den Linden a bylo navrženo světoznámým architektem Danielem Liebeskindem.

.

Museumsinsel

Tento „muzejní ostrov“ se nachází na řece Sprévě a je chráněn Unescem. Nejdeme zde Staré a Nové muzeum, Národní galerii a Pergamonské muzeum.

.

DDR Museum

Interaktivní muzeum o DDR (východním německu) v době socialismu, naproti Berlínskému dómu.

.

East Side Gallery

East Side Gallery je největší galerií pod širým nebem na světě. Tvoří ji 1, 3 kilometru dlouhý kus Berlínské zdi, který je pomalován více jak stovkou maleb.